no-img
فروشگاه نیکو

دانلود تحقیق طبقه بندی راكتورهاي صنعتی


فروشگاه نیکو
مطالب ویژه

ادامه مطلب

DOC
دانلود تحقیق طبقه بندی راکتورهای صنعتی
امتیاز 5.00 ( 1 رای )
doc
اردیبهشت ۲۱, ۱۳۹۶
1 مگا بایت
پشتیبانی 24 ساعته
6000 تومان
6000 تومان – خرید

دانلود تحقیق طبقه بندی راکتورهای صنعتی


طبقه بندی راکتورهای صنعتی

هدف از ارائه این فصل بررسی انواع راکتورهای صنعتی باشرح مختصری از مشخصات و امتیازها و محدودیت آنها می باشد. دراین فصل راجع به راکتور ناپیوسته (Batch) – نیمه پیوسته (semi-Batch) – مخلوط شونده (CSTR) –  وبستر ثابت (Fixed bed) – وبستر سیال (Fluidized bed) خواهیم پرداخت.

راکتور ناپیوسته (Batch)

از دیدگاه تاریخی راکتورهای ناپیوسته از آغاز صنعت شیمیایی مورد استفاده بوده است و هنوز هم به صورت وسیعی در تولید مواد شیمیایی باارزش افزودنی بالا نظیر داروسازی مورد استفاده می باشد. راکتورهای ناپیوسته در موارد ذیل استفاده می گردد:

  • تولید در مقیاسهای کوچک صنعتی
  • آزمایش کردن فرآیندهای ناشناخته
  • تولید صنعتی محصولات گرانقیمت
  • برای محصولاتی که تولید صنعتی آنها در شرایط مداوم مشکل باشد.

امتیاز راکتورهای ناپیوسته (Batch) در این است که بادادن زمان لازم برای انجام واکنش مواد اولیه با درصد تبدیا بالا به محصولات موردنظر تبدیل می گردند. در حالیکه استفاده ازاین راکتورها محدود به واکنشهای متجانس فاز مایع می باشد. از دیگر محدودیتهای این نوع راکتورها بالا بودن هزینه تولید در واحد حجم محصول تولید شده می باشد (به دلیل بالا بودن زمان سیکل) و همچنین تولید صنعتی در مقیاس بالا در اینگونه راکتورها مشکل است. شکل (۱-۴) یک راکتور ناپیوسته را نشان می دهد.

همانطوریکه در شکل ملاحظه می گردد مواد ترکیب شونده از طریق دهانه ورودی به راکتور وارد می گردند.

***

راکتور نیمه پیوسته (semi-Batch)

این نوع راکتور در شکل زیر نشان داده شده است. راکتور نیمه پیوسته نیز همان محدودیت های راکتور ناپیوسته را دارد. از امتیازات راکتورهای نیمه پیوسته کنترل خوب حرارت و کنترل واکنشهای نامطلوب و محدود کردن تولید محصولات ناخواسته می باشد. این عمل از طریق وارد کردن تدریجی یکی از اجزاء ترکیب شونده با غلظت کم میسر می گردد.

راکتورهای نیمه پیوسته برای واکنشهای دوفازی که یکی از اجزاء ترکیب شونده گازی باشد مورد استفاده قرار می گیرد و جزء گازی به صورت حباب بداخل فاز مایع درون راکتور تغذیه می گردد.

***

راکتور مخلوط شونده (CSTR   Mixed)

راکتور مخلوط شونده در شرایطی که یک واکنش شیمیایی احتیاج به همزدن شدید داشته باشد مورد استفاده قرار می گیرد. راکتور مخلوط شونده یا به تنهایی و یا مطابق شکل (۳-۴) بصورت پشت سرهم متصل می گردند. کنترل حرارتی در این نوع راکتورها به آسانی انجام می گیرد.

۴۵ صفحهموضوعات :
تحقیق

درباره نویسنده

admin 152 نوشته در فروشگاه نیکو دارد . مشاهده تمام نوشته های

دیدگاه ها


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
ارسال